Problem zmiany klimatu dotyczy nas wszystkich. Skutki globalnego ocieplenia są widoczne na całym świecie. Każda gospodarka oparta na węglu, ropie i gazie ma niechlubny wkład w ten proces. Każdego dnia emitujemy gigantyczne ilości gazów cieplarnianych ze spalania tych surowców. Zanieczyszczamy przy okazji powietrze oraz wodę. Każdy kraj, w tym Polska, ma obowiązek dążyć do neutralności klimatycznej.

Ważną rolę odgrywają również względy ekonomiczne. Węgiel jest coraz mniej efektywnym ekonomicznie i przy tym stopniowo wyczerpującym się źródłem energii. Niestety problem ten jest często pomijany przez naszą krótkowzroczność. Warto jednak zastanowić się „co dalej?”. Istnieją źródła energii, które każdego dnia są obecne w naszym codziennym życiu, lecz ich nie dostrzegamy. Wiatr, woda, promienie słoneczne – te czyste źródła energii dostępne są praktycznie od zaraz. Wiele krajów na całym świecie powoli rezygnuje z węgla, gazu, ropy na rzecz odpowiedzialnego wykorzystywania odnawialnych zasobów środowiska.

Wbrew panującej opinii, przechodzenie na odnawialne źródła energii nie ma miejsca jedynie w bogatszych krajach świata lub państwach z tzw. „słonecznego południa”.

Taka perspektywa rozwoju niesie za sobą stanowczo więcej korzyści niż pozostanie przy obecnym systemie energetycznym. Do najważniejszych profitów korzystania z odnawialnych źródeł energii połączonych z efektywnością energetyczną i zielonymi innowacjami możemy zaliczyć korzyści ekonomiczne, zdrowotne, środowiskowe, bezpieczeństwo energetyczne oraz zrównoważony rozwój kraju.

Działania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych to ratunek nie tylko dla przyrody, ale również szansą dla nas samych.

źródło: www.energiaodnowa.wwf.pl/pl/projekt